اخبار و مقالات

گاوصندوق هوشمند چه ویژگی های خاصی باید داشته باشد

گاوصندوق هوشمند چیست

در سال های اخیر و با دیجیتالی و هوشمند شدن زندگی، وسایل مورد استفاده در منزل یا محل کار نیز از این قاعده مستثنی نشدند. یکی از وسایل مورد استفاده در منزل و محل کار گاوصندوق است. گاوصندوق ها نیز همگام با دیگر لوازم، به سمت دیجیتال و هوشمند شدن به جلو می روند. شاید این سوال پیش بیاید که گاوصندوق هوشمند چه تفاوتی با گاوصندوق نسل قبلی خود دارد. چه امکانات و ویژگی های خاصی دارند؟ علت نسبت دادن صفت هوشمند به این گاوصندوق ها چیست؟ برای پاسخ به این سوالات و البته آشنایی بیشتر و بهتر با گاوصندوق هوشمند همراه ما در این مقاله باشید.

گاوصندوق هوشمند چیست؟

ما در گاوصندوق هوشمند، با راحتی و سادگی مواجه هستیم. دیگر از رمز های پیچیده و مدت زمان طولانی برای باز کردن درب گاوصندوق خبری نیست. قفل های دنده ای و اهرم های مکانیکی دیگر جایی در این گاوصندوق ها ندارد. میزان امنیت این گاوصندوق ها به شدت افزایش پیدا کرده است. امکان هیچ نوع کپی از کلید یا رمز قفل وجود ندارد. با این ویژگی های دیگر دغدغه مفقود شدن یا به سرقت رفتن کلید قفل را ندارید.

درب گاوصندوق هوشمند با یکی از شیوه های زیر باز می شود:

  • رمز بایومتریک مانند اثر انگشت یا اثر عنبیه چشم
  • رمز دیجیتال منحصر به فرد که ممکن است تا 20 رقم طول آن باشد.

ویژگی های گاوصندوق های هوشمند

ویژگی های گاوصندوق هوشمند

وقتی صفت هوشمند در کنار کلمه دیگری قرار می گیرد، قرار است همه چیز به روز و فنی باشد. از سیستم رمز نگاری، تا فرایند طراحی و تولید گاوصندوق همه و همه باید از مدرن ترین روش های دنیا باشد. در عین زیبایی و سادگی، باید ضریب امنیتی بالایی داشته باشد. کاربری آن ساده باشد، به گونه ای که کلیه افراد کار با آن را به سادگی یاد بگیرند. امکان نظارت و گزارش گیری از آن وجود داشته باشد. در صورت بروز هر اتفاق غیرمنتظره ای اطلاع رسانی صورت گیرد. در کل هر انچه شما از واژه هوشمند انتظار دارید، برایتان برآورده شود.

سیستم رمز نگاری توسعه یافته

مهم ترین ویژگی ای که یک گاوصندوق هوشمند باید داشته باشد، توسعه و ارتقای سیستم رمزنگاری به کار گرفته شده در قفل آن است. همان طور که در قسمت های قبلی گفتیم، این گاوصندوق ها معمولا با استفاده از الگوهای بیولوژیک، مانند اثر انگشت یا اثر عنبیه چشم باز شود. به این نوع رمزها بایومتریک گفته می شود که منحصر به هر فرد است.

قفل های بایومتریک بر اساس کدهای ژنتیکی طراحی می شوند. اولین ویژگی چنین قفل هایی، سرعت بالای آنهاست. در کنار سرعت مناسب، ضریب امنیت آنها به شدت بالاست. علت این ضریب امنیت بالا، بهره گیری از الگو و کدهای ژنتیکی انسانی است.

 

امکان ضبط تصاویرگاوصندوق هوشمند

ویژگی بعدی یک گاوصندوق هوشمند، امکان ضبط تصاویر افراد مراجعه کننده به گاوصندوق است. بسیاری از گاوصندوق های هوشمند به حافظه داخلی مجهز هستند. علاوه بر حافظه داخلی، یک دوربین نیز تعبیه شده تا ضبط تصاویر را انجام دهد.

شما به عنوان صاحب گاوصندوق وسایل و مدارکی را داخل آن قرار می دهید که از اهمیت بالایی برخودار هستند. طبیعتا برای شما مهم است که بدانید در طول روز چه افرادی به سراغ گاوصندوق آمده اند و احیانا چه چیزی را از دخل صندوق برداشته اند. تمام این تجهیزات به صورت مخفی طراحی شده و در گاوصندوق قرار گرفته اند. این قابلیت ضریب اطمینان و البته آرامش خاطر شما را افزایش می دهد.

مکانیزم تشخیص خطر احتمالی در گاوصندوق هوشمند

در گاوصندوق های هوشمند، مکانزیم های مختلف و متفاوتی برای تشخیص خطر احتمالی طراحی و تعبیه شده است. البته در درجه اول باید خطر تعریف شود. در برخی از گاوصندوق ها، ضربه به بدنه خطر است. در برخی دیگر ورود اشتباه رمز به صورت متوالی، مترادف با خطر است. شاید صاحب گاوصندوق پس از انجام کار، فراموش کرده است که درب صندوق را ببندد. گاوصندوق در مواجهه با چنین شرایط وخطراتی قرار است چه کند؟

واکنش گاوصندوق و سیستم ضد خطر آن می تواند موارد زیر باشد:

  • باز شدن کلیه زبانه های قفل در چهار جهت مختلف
  • اعلان آژیر خطر
  • ارسال پیام کوتاه به صاحب گاوصندوق
  • غیرفعال شدن قفل به مدت مشخص
  • بسته شدن خودکار درب گاوصندوق در صورت باز ماندن به مدت مشخص

البته موارد دیگری نیز در این خصوص وجود دارد.

کنترل از راه دور گاوصندوق یا همان ریموت

کنترل گاوصندوق از راه دور، برای باز کردن و بستن درب صندوق از ویژگی های دیگر یک گاوصندوق هوشمند است. معمولا چنین ویژگی ای با استفاده از اتصال به ماهواره انجام می شود. اینکه بتوان بدون حضور در منزل یا محل کار و تنها از طریق یک ریموت درب صندوق را باز یا بسته کرد، احساس آرامش و خوشایندی به همراه می آورد.

درنظر گرفتن سیستم تاخیر برای کنترل دسترسی

در اداره ها و سازمان ها که معمولا میزان تردد بالاست، صاحب اصلی گاوصندوق در خصوص دسترسی غیرمجاز برای افراد حس نگرانی خواهد داشت. برای رفع این مشکل در گاوصندوق های هوشمند، سیستم تاخیر تعبیه و طراحی شده است.

فرض کنید که شما صاحب اصلی گاوصندوق هستید.برای مدت زمان مشخصی در محل کار نیستید یا به گاوصندوق دسترسی ندارید. بر همین اساس می توانید با فعال کردن سیستم تاخیر کاری کنید که حتی در صورت ورود رمز صحیح، درب باز نشود.این ویژگی بسیار کاربردی است.

بازار ایران و گاوصندوق های هوشمند

گاوصندوق های هوشمند، هنوز در بازار ایران توسعه پیدا نکرده اند. در کنار اینکه سازندگان داخلی به علت محدودیت های زیرساختی چنین توانایی را ندارند، باید مسئله تحریم را مد نظر قرار داد. گاوصندوق های هوشمند توسط شرکت های سازنده خارجی توسعه داده شده اند، اما به علت مشکلات تحریم و عدم ارتباط اقتصادی با کشورهای دیگر، امکان خرید و واردات آن وجود ندارد.

در صورت ورود این محصولات به علت زیرساخت های ارتباطی ضعیف در ایران به خصوص ارتباطات ماهواره ای، امکان استفاده از بسیاری از ویژگی های گاوصندوق هوشمند وجود نخواهد داشت.

در عوض آن، شرکتهای تولید کننده داخلی گاوصندوق مانند سدید، تلاش کرده است با تمام توان خود در طراحی و تولید، گاوصندوق های ضدسرقت و نسوز را تولید کند که با استانداردهای روز دنیا مطابق و با امکانات ایران همگام باشد. برای مشاهده محصولات سدید وارد لینک زیر شوید:

فروشگاه گاوصندوق سدید

قیمت گاوصندوق های هوشمند

نسبت به گاوصندوق های معمولی، گاوصندوق های هوشمند قیمت بسیار بالاتری دارند. با گشت و گذار در دنیای وب، به سادگی می توان به قیمت گاوصندوق های هوشمند و تفاوت آن با محصولات عادی پی برد. در نظر بگیرید که گاوصندوق برای رفع نیاز خریده می شود. نیاز اصلی در اینجا، امنیت و حفاظت است. پس اگر محدویت بودجه ندارید، گاوصندوق هوشمند گزینه مناسب شماست.

جمع بندی

مانند تفاوت نسل های گوشی تلفن همراه، گاوصندوق ها نیز بسیار با هم متفاوت هستند. ویژگی های به کار گرفته شده در این نسل از گاوصندوق به قدری جذاب و جالب توجه است که تفاوت قیمتی را کاملا توجیه می کند. اگر در شرایطی هستید که امکان پرداخت چنین قیمتی برای گاوصندوق هوشمند را دارید، در خرید آن تردید نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *