اخبار و مقالات

راهنمای خرید گاوصندوق آپارتمانی

راهنمای خرید گاوصندوق آپارتمانی

همزمان با تغییرات گسترده در زندگی شهری، تولید کنندگان لوازم و وسایل خانگی نیز می بایست خود را با این ریتم از زندگی تطبیق دهند. تولید کنندگان گاوصندوق نیز از این قاعده مستثنی نیستند. برای اینکه این سازندگان بتوانند محصولات و خدمات خود را بر شیوه زندگی آپارتمانی هماهنگ کنند، باید برخی از ویژگی ها و نکات را در طراحی و تولید گاوصندوق آپارتمانی رعایت کنند. قرار است در این مطلب مروری کوتاه بر این ویژگی ها داشته باشیم.همراه ما باشید.

چرا به گاوصندوق آپارتمانی نیاز پیدا کردیم؟

در سال های اخیر سبک زندگی شهری به شدت تغییر کرده است. با توسعه ساخت و ساز آپارتمان ها و برج های مسکونی مختلف، دیگر زندگی در خانه های مستقل که در اصصطلاح به آن خانه های ویلایی می گفتیم، معنایی ندارد. این مورد در کلانشهرها به شدت چشمگیرتر است. برای مثال در شهری مثل تهران که پایتخت ایران است، نرخ ساخت و ساز و سکونت در آپارتمان های مسکونی در دو دهه اخیر افزایش چشمگیری یافته است.

یکی از دلایل این افزایش را می توان به مهاجرت افراد از دیگر شهرها به تهران دانست. به هر حال تهران به عنوان پایتخت کشور از مزایا و امکانات مختفی برخوردار است که زندگی در این شهر را جذاب تر می کند. علت دیگر در خصوص زندگی در آپارتمان ها را می توان به تغییر شرایط کشور به ویژه از نظر اقتصادی دانست. به علت رکود شدید در حوزه اقتصاد کشور دیگر زندگی در خانه های مستقل صرفه اقتصادی را ندارد.

آخرین دلیل را می توان به بالا رفتن نرخ زندگی تک نفره در شهری مانند تهران دانست. معمولا افرادی که تنها زندگی می کنند، دلیلی بر زندگی در یک خانه مستقل و بزرگ ندارند و ترجیح می دهند در آپارتمان هایی با متراژ پایین سکونت کنند.

گاوصندوق آپارتمانی چیست؟

در گام اول باید دقیق و واضح بیان کنیم که مقصود از گاوصندوق آپارتمانی چیست.

یک آپارتمان یا ساختمان چند طبقه نسبت به یک خانه مستقل و ویلایی محدودیت های بیشتری از نظر حمل و نقل و نیز ظرفیت وزنی سازه دارد. با همین محدودیت می توان متوجه شد که گاوصندوق آپارتمانی در واقع صندوقی است که برای نگهداری و قراردادن در یک واحد آپارتمان از هر نظر مناسب است. یک گاوصندوق با این مشخصات لزوما فقط در آپارتمان یا برج مسکونی استفاده نمی شود. تنها از نظر برخی ویژگی ها مانند وزن و ابعاد بیرونی برای نگهداری در این واحدها کاملا مناسب است.

ویژگی‌های گاوصندوق مناسب آپارتمان

ویژگی های گاوصندوق آپارتمانی

مهم ترین ویژگی که در یک گاوصندوق مخصوص آپارتمانی باید درنظر گرفت، ساخت گاوصندوق، مناسب با میزان تحمل کف و دیوار سازه است. در ادامه برخی خصوصیات یک گاوصندوق آپارتمانی به صورت خلاصه بیان می شود.

وزن مناسب با میزان تحمل ساختمان آپارتمان

وزن را می توان اصلی ترین عامل و ویژگی یک گاوصندوق برای نگهداری در آپارتمان دانست. شاید تا پیش از این تصور می شد که وزن گاوصندوق تنها برای حمل و نقل در زمان خرید اهمیت دارد. اما باید این نکته را در ذهن داشته باشید که بسیاری از سازه های آپارتمانی از نظر تحمل وزن در کف سازه دارای محدودیت هایی هستند. تنوع وزنی گاوصندوق های موجود در بازار ایران بسیار زیاد است. این تنوع وزنی از 50 کیلوگرم تا بیش از 300 کیلوگرم را شامل می شود.

برای انتخاب و خرید یک گاوصندوق برای واحد مسکونی خود حتما ظرفیت ها و محدودیت های وزنی سازه آپارتمان را در نظر بگیرید. اینکه یک سازه بیشتر از محدودیت خود وزن تحمل می کند، به مرور باعث کاهش مقاومت کف ساختمان شده و ممکن است باعث به وجود آمدن خسارت های جبران ناپذیری شود. در این خصوص حتما با سازنده ساختمان صحبت داشته باشید.

مکانیزم سیستم هشدار و اعلام سرقت

در سال های اخیر و با توسعه رمزهای دیجیتال، انواع مکانیزم های هشدار سرقت و ضربه نیز ابداع شده اند. اگر قصد خرید یک گاوصندوق اپارتمانی برای خود را دارید، حتما در خصوص این مکانیزم ها از سازنده یا فروشنده سوالات جدی و دقیق بپرسید.

یکی از کارهایی که سارقان برای انجام دزدی و دسترسی غیرمجاز به محتویات داخل گاوصندوق انجام می دهند، تخریب قفل با استفاده از ضربه یا دیلم است. در تولید نسل جدید گاوصندوق، امکانی ایجاد شده تا در صورت وارد شدن ضربه به صندوق، زبانه های قفل باز شده و امکان باز کردن آن از بین برود.

راهکار دیگر در این خصوص طراحی و تعبیه آلارم هشدار است. در صورتی که به قصد تخریب قفل به صندوق ضربه وارد شود، این آلارم فعال شده و آژیر خطر را به صدا در می آورد. این قابلیت برای یک ساختمان مسکونی بسیار مطلوب است. چون علاوه بر شما ساکنان دیگری در آن ملک حضور دارند. حضور این افراد برای سارقان یک هشدار و زنگ خطر است تا تمرکز خود را از دست بدهند و در رسیدن به مقصود خود ناکام شوند.

ابعاد خارجی صندوق جهت حمل و نقل و نصب در محل

زندگی آپارتمان نشینی در کلانشهرها در کنار مزایای خاص، معایب خاص خود را نیز دارد. یکی از این معایب امکان جابجایی سالانه است. قراردادهای استیجاری در ایران به گونه ای منعقد می گردد که در انتهای هر سال نیاز به توافق مجدد دارد. به همین دلیل امکان جابجایی و اسباب کشی را بیشتر از قبل افزایش می دهد.

برای اینکه در زمان اسباب کشی منزل جدید دچار مشکل نشوید، بهتر است گاوصندوق با ابعاد خارجی کوچک تر را انتخاب و خریداری نمایید. در نظر بگیرید که سازه های مسکونی نه تنها از نظر وزن قابل تحمل، بلکه از نظر فضای راه پله و رفت و آمد نیز تفاوت های چشمگیری دارند. به همین دلیل ابعاد خارجی صندوق را در زمان خرید در اولویت خود قرار دهید.

از طرفی در یک آپارتمان فضای موجود برای قراردادن یا نصب گاوصندوق می تواند محدود باشد. توجه به ابعاد خارجی محصول در هنگام خرید، برای استفاده بهینه از فضای آپارتمان بسیار اهمیت دارد.

امکان اتصال به زمین

نرخ سرقت در ایران در سال های اخیر به شدت افزایش پیدا کرده است. یکی از شیوه های دزدی از گاوصندوق، حمل و نقل آن به مکان مشخص و مورد نظر سارقان است تا با داشتن زمان کافی، اقدام به بازگشایی درب صندوق نمایند. سازندگان گاوصندوق برای جلوگیری از این مورد، اقدام به ایجاد قابلیت امکان اتصال به زمین را به وجود آورده اند. این قابلیت با استفاده از رول بولت های فولادی صورت می گیرد.

پیش از استفاده از این امکان، باز هم باید به محدودیت های سازه و کف زمین محل اقامت خود توجه کنید. حتما در این خصوص از افراد خبره و متخصص سوال بپرسید تا با دید باز به انتخاب و خرید اقدام کنید.

جمع بندی

ویژگی های اساسی برای یک گاوصندوق مناسب آپارتمان را با هم مرور کردیم. تک تک این ویژگی ها و نکات برای اینکه یک انتخاب مناسب داشته باشیم، اهمیت دارد. چند بار بیان کردیم که در صورت انتخاب اشتباه ممکن است خسارت های جبران ناپذیر مادی و معنوی زیادی ایجاد شود.

لینک محصولات مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *