اخبار و مقالات

گاوصندوق خزانه؛ از بانک ها تا منازل

کاربرد گاوصندوق خزانه

کلمه خزانه معمولا با مخفی و دور از دسترس بودن همراه است. علت آن به ماهیت اصلی خزانه باز می گردد. در بانک ها، خزانه، فضایی حفاظت شده و دور از دسترس و تیررس افراد عادی و مراجعه کنندگان است.

به صورت ناخوداگاه تصور ما از خزانه، مکانی در یک بانک یا یک سازمان بزرگ و عظیم است. اما در سال های اخیر خزانه به منازل نیز راه پیدا کرده است. برای اینکه بیشتر از قبل با خزانه و کارکرد آن در منازل و ادارات آشنا شویم، در این مطلب همراه ما باشید.

گاوصندوق خزانه در بانک ها

نیاز بانک به یک گاوصندوق بزرگ، ایمن و البته مخفی، علت اصلی به وجود آمدن گاوصندوق خزانه شد. بانک محل قرارگیری پول نقد، اوراق بهادار و دیگر اسناد مهم مالی است. پس هرچه ایمنی بیشتر و بالاتر باشد نه تنها آرامش خاطر مدیران بانک تامین می گردد، بلکه مشتریان نیز با رغبت و شوق بیشتری به بانک مراجعه خواهند داشت. در نظر داشته باشید اعتماد بسیار سخت به دست می آید و نمی توان برروی آن هیچ قیمتی گذاشت.

اندازه گاوصندوق خزانه

ابعاد گاوصندوق خزانه نسبت به دیگر مدل های گاوصندوق بسیار بزرگ تر است. برای مثال ارتفاع یک گاوصندوق خزانه شاید بیش از 2 متر باشد. ابعاد دیگر مانند عرض و طول نیز از این قاعده مستثنی نیستند. معمولا افراد به راحتی داخل گاوصندوق خزانه می شوند و امکان تردد در آن وجود دارد. در صورتی که گاوصندوق های معمولی چنین امکانی ندارند. ابعاد بیشتر گاوصندوق هایی که در منازل و ادارات وجود دارند، در حد معمول  بوده و امکان حضور فیزیکی افراد در آن وجود ندارد.

خزانه ها در برابر حریق مقاومت دارند

معمولا خزانه در داخل دیوار و با توجه به ساختار بنا قرار می گیرد. این قرار گیری موجب می شود تا مقاومت آن در برابر آتش سوزی و حرارت ناشی از آن به حداقل رسیده و تقریبا کامل شود. در زمان ساخت و قراردادن گاوصندوق خزانه در داخل دیوار، معمولا از عایق های حرارتی مرغوب استفاده می شود. عایق حرارتی میزان نارسانایی را در برابر حرارت به حداکثر می رساند. علاوه بر آن در بدنه خزانه نیز از عایق های حرارتی استفاده می شود. عایق حرارتی ای که در سال های اخیر در فرایند طراحی و تولید انواع گاوصندوق استفاده می شود، پشم سنگ است. پشم سنگ که در فرایند تولید فولاد به دست می آید، وزن کمی دارد و میزان مورد نیاز برای آن در تولید یک گاوصندوق در حدود 5-6 کیلوگرم است. معیار اصلی در کیفیت یک عایق رطوبتی، میزان تراکم آن یا همان دانسیته است. هرچه عدد دانسیته بالاتر باشد، مقدار حرارتی که امکان انتقال را دارد، را کمتر و کمتر می کند. اما برای یک گاوصندوق، پشم سنگ با دانسیته 70 کاملا مورد قبول است.

خزانه ها ضدسرقت ساخته می شوند

گاوصندوق خزانه، از نظر مکانیزم های دفاعی مقاومت در برابر سرقت، بسیار پیشرفته است. این امر به علت حساسیت شدید و میزان امنیت بالای مورد نیاز آن است. معمولا قفل های به کار رفته در خزانه ها رمزهای بایومتریک دارند. رمزهای بایومتریک که بر اساس الگوهای ژنتیکی مانند اثر عنبیه چشم یا اثر انگشت طراحی می شوند، امنیت بسیار بالایی دارند. به همین دلیل امکان دسترسی غیرمجاز به فضای داخلی صندوق را به شدت کاهش می دهند. جدای از امنیت بالای قفل و رمز، معمولا گاوصندوق های خزانه به سیستم های هشدار ضربه و سرقت مجهز هستند. در صورتی که به قصد تخریب قفل به آن ضربه وارد شود، سنسورها فعال شده و آژیر خطر به صدا در می آید.

یک ویژگی خاص؛ امکان گزارش گیری و مانیتورینگ

یکی دیگر از ویژگی های جذاب و متفاوت گاوصندوق خزانه، امکان انواع گزارش گیری است. برای مثال میزان مراجعه روزانه به خزانه یا باز و بسته شدن درب صندوق از جمله این موارد است. به ویژه اینکه معمولا امکان تعریف چندین رمز به عنوان کاربران مختلف در این صندوق ها وجود دارد. برای بررسی دقیق تر میزان تردد افراد مختلف به خزانه، می توان از چنین ویژگی ای استفاده کرد. نکته دیگر امکان تعبیه و قراردادن دوربین و یک حافظه داخلی برای ضبط تصاویر به صورت روزانه وجود دارد. همان طور که در ابتدای مطلب گفته شد، خزانه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به همین دلیل چنین قابلیتی در آن به کار گرفته شده است.

گاوصندوق خزانه در منازل

در سال های اخیر و با توسعه ساخت و ساز و نیز نیاز هرچه بیشتر به امنیت، گاوصندوق خزانه در اندازه کوچکتر، برای منازل ساخته شده است. در واقع همان گاوصندوق با ابعاد کوچکتر را در داخل دیوار قرار می دهند. با این ویژگی، شما بانک را به خانه می آورید. وجود یک گاوصندوق خزانه در منزل ویژگی های زیر را دارد:

  1. باعث افزایش قیمت منزل شما می شود و در واقع شما با هزینه ای بسیار کم، ارزش افزوده زیادی برای ملک خود به وجود می آورید.
  2. امنیت صد در صدی برای منزل شما تامین می شود.
  3. دیگر دغدغه ای برای جابجایی گاوصندوق در زمان اسباب کشی نخواهید داشت.
  4. از فضای موجود در منزل به صورت کاملا بهینه و بدون هیچ نوعی اتلاف فضا استفاده می شود.

البته باید توجه داشت که طراحی و قراردادن خزانه در منزل می بایست در زمان ساخت خانه صورت گیرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *