اخبار و مقالات

صندوق امانات چیست

ویژگی های صندوق امانات بانکی

همان طور که از نام صندوق امانات مشخص است، یک فضای مشخص برای نگهداری برخی وسایل و مدارک مهم و با ارزش است. کلمه امانات که در ادامه صندوق می آید، نشان دهنده این است که استفاده از چنین صندوقی همیشگی نیست و باید طبق نظر و قوانین ارائه کننده چنین خدماتی از آن استفاده کرد. در این مطلب به صورت کوتاه و خلاصه به صندوق امانات، ویژگی ها و دیگر موارد مرتبط با صندوق امانات خواهیم پرداخت.

خرید صندوق امانات بانکی

صندوق امانات بانکی

صندوق امانات که معمولا در ایران و دنیا توسط شبکه بانکی ارائه می شود، یک فضای مشخص با ابعاد معین برای نگهداری و قراردادن وسایل و مدارک باارزش هر فرد است. استفاده از خدمات صندوق امانات، محدود به فرد خاصی نیست و کلیه افراد حقیقی و حقوقی با ارائه مدارک و مستندات مورد نیاز و مشخص شده توسط بانک می توانند از این خدمت استفاده کنند. در کنار خدمات روتین و معمول ارائه شده توسط بانک، صندوق امانات یک خدمت جانبی برای افراد است.

ویژگی های صندوق امانات

همواره مدارک و وسایلی وجود دارد که نگهداری از آن در منزل یا محل کار از نظر امنیتی مورد تایید نیست. بانک ها به علت امنیت بالایی که دارند و عدم نفوذ افراد غیر به آن، گزینه بسیار مناسبی برای نگهداری چنین مواردی است. در ادامه به برخی از ویژگی های صندوق امانات خواهیم پرداخت.

هزینه پرداختی برای صندوق امانات

در انتخاب و خرید هر نوع سرویس و کالا قیمت و بودجه شاخص مهم و موثری است. همان قدر که خرید یک گاوصندوق، حمل و نگهداری آن از نظر ریالی بسیار پرهزینه است، استفاده از خدمات صندوق امانات بانکی یک گزینه کم هزینه برای شماست. هزینه ماهانه استفاده از صندوق امانات بانکی به ابعاد آن یعنی طول، عرض و ارتفاع آن باز می گردد. با توجه به ابعاد هر صندوق امانات که معمولا کوچک هستند، هزینه ماهانه اجاره یک صندوق از چند ده هزار تومان فراتر نخواهد رفت. این هزینه را با بودجه مورد نیاز برای خرید یک گاوصندوق با ابعاد معمول که چند ده میلیون تومان است مقایسه کنید و به مقرون به صرفه بودن آن پی خواهید برد.

بررسی امنیت در صندوق امانات

طراحی و ساخت صندوق امانات بانکی

همان طور که در ابتدای مطلب بیان شد، صندوق امانات توسط سیستم بانکی کشور ارائه می شود. بانک محلی برای انجام کلیه امور مالی و داد و ستدهاست. در کنار وجه نقد، بسیاری از مدارک شناسایی و مالی افراد حقیقی و حقوقی نیز در این محل نگهداری می شوند. با توجه به موارد گفته شده، بانک از امنیت بسیار بالایی برخوردار است.

علاوه بر نیروی انسانی فعال در زمینه حفاظت و امنیت، شعب بانک به گاوصندوق های تولید شده و به روز و نیز انواع سیستم های هشدار سرقت مجهز هستند. پس اگر در یکی از شعبه های بانک، قصد استفاده از خدمات صندوق امانات را دارید از نظر امنیت آسوده خاطر باشید. نگهداری و به امانت گذاشتن مدارک و وسایل با ارزش در بانک امنیت آن را تضمین می کند.

نکته دیگر در خصوص امنیت صندوق امانات، به مقاومت آن در برابر سرقت و حرارت باز می گردد. بدنه بیرونی هر بلوک صندوق امانات با استفاده از ورقه های ضخیم فولاد ساخته شده است. استفاده از فولاد به علت مقاومت بالای آن در برابر سرقت و نیز حرارت و آتش، میزان امنیت و آرامش را افزایش می دهد. قبلا هم به طور مفصل گفته شد که در نسل جدید سیستم های امنیتی به ویژه گاوصندوق و صندوق امانات، دیگر از آهن استفاده نمی شود و فولاد و آلیاژهای آن جایگزین آن شده است.

محدودیت دسترسی در صندوق امانات

اگر یک گاوصندوق در منزل یا محل کار داشته باشید، در هر زمانی از شبانه روز امکان و اجازه دسترسی به آن را خواهید داشت. تنها کافیست با وارد کردن رمز قفل صندوق، درب را باز کرده و آنچه مد نظرتان است را انجام دهید. اما در خصوص صندوق امانات، این مورد امکان پذیر نیست. شعب بانک همیشه باز نیستند و امکان ارائه سرویس به شما را ندارند. فرض کنید در تعطیلات نوروز، آخر هفته یا خارج از زمان کاری به یکی از مواردی که در صندوق امانات قرار داده اید، نیاز پیدا کنید. کار سخت می شود. پس بهتر است که حتما به آنچه قرار است در صندوق امانات بگذارید دقت کنید تا دچار مشکل جدی نشوید.

محدودیت دیگر مربوط به استفاده از صندوق امانات این است که تنها و تنها فردی که صندوق امانات را اجاره کرده است، امکان دسترسی و بازکردن درب صندوق را دارد و در صورتی که فرد به هر علتی در دسترس نباشد، باید منتظر حضور او بمانیم. در صورتی که گاوصندوق در منزل باشد با چنین محدودیتی مواجه نخواهیم بود.

خرید گاوصندوق خانگی

در صندوق امانات چه چیزی قرار ندهیم؟

اگر قرار است از خدمات صندوق امانات استفاده کنید، حتما از نگهداری برخی وسایل در داخل آن خودداری نمایید. شاید در نگاه اول رعایت چنین نکته ای عجیب باشد، اما حتما این مورد را نظر بگیرید که حادثه خبر نمی کند و کاملا غیر قابل پیش بینی و انتظار است. پس برای اینکه دچار مشکل نشوید، در خصوص نگهداری موارد زیر در صندوق امانات بانکی حتما مکث و تامل فرمایید.

  • بیمه نامه ها
  • مدارک هویتی
  • دفترچه بیمه درمانی
  • کلیدهای ضروری
  • اوراق بهادار
  • صورتحساب های مالی
  • اسناد حقوقی
  • وصیت نامه
  • اشیای قیمتی و ارزهای خارجی
  • موارد مرتبط با وسایل نقلیه

شرایط استفاده از صندوق امانات

سن قانونی و افتتاح حساب بانکی

استفاده از خدمات صندوق امانات، به سن بستگی دارد. برای اینکه بتوانید از یکی از شعب بانک چنین خدماتی دریافت کنید، باید حداقل 18 سال سن داشته باشید. در کنار این شرط سنی، ارائه مدارک شناسایی رسمی مانند شناسنامه، کارت ملی و احتمالا چند قطعه عکس الزامی است.علاوه بر مدارک هویتی، داشتن حساب بانکی در آن بانک نیز شرط لازم و حتمی است.

خرید صندوق کتابی؛ یک گاوصندوق مخفی مناسب برای نوجوانان

فوت مشتری

در صورت فوت مشتری و با در نظر گرفتن این مورد که مشتری تنها فردیست که امکان دسترسی به صندوق را دارد، باز کردن درب صندوق تنها بعد از انجام موارد حقوقی، مرتبط با انحصار وراثت صورت می پذیرد. باز کردن درب صندوق امانات، با حضور نماینده بانک و تنظیم صورتجلسه رسمی انجام می شود.

چه زمانی از صندوق امانات استفاده کنیم؟

قاعده خاصی برای اینکه چه زمانی از صندوق امانات استفاده شود و در کدام مواقع گاوصندوق به کار گرفته شود، وجود ندارد. با توجه به ویژگی های هرمحصول و خدمت، میزان استفاده و نیاز از وسایل و مدارک مد نظر، شاخص اصلی تصمیم گیری در خصوص استفاده از هرکدام است. توصیه می شود در صورتی که به صورت مداوم به وسایل و اوراق خود نیاز ندارید، آن را در صندوق امانات نگاه دارید. اگر به مدت طولانی قصد سفر دارید و در منزل نیستید، استفاده از صندوق امانات برای شما گزینه مطلوبی است.

جمع بندی

مانند هر محصول و خدمت ارائه شده توسط کسب و کارهای مختلف، صندوق امانات نیز مزایا و معایب خاص خود را دارد و از برخی جهات قابل مقایسه با گاوصندوق های خانگی و اداریست. برای انتخاب بهترین گزینه برای خود، حتما کلیه جوانب را در نظر بگیرید. این نکته که زندگی غیرقابل پیش بینی و انتظار است را نیز از خاطر خود پاک نکنید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *