اخبار و مقالات

برای حمل و جابجایی گاوصندوق چکار کنیم؟

حمل و نقل و جابجایی گاوصندوق

اسباب کشی و جابجایی از محل قدیم به محل جدید پر از دغدغه، نگرانی و استرس است. در صورتی که در منزل یا محل کار شما یک گاوصندوق وجود داشته باشد، این نگرانی مضاعف خواهد شد. به ویژه اینکه امکان جابجایی گاوصندوق با استفاده از آسانسور وجود ندارد. در این شرایط باید از راه پله برای حمل و نقل استفاده شود. با توجه به حساسیت های موجود در این زمینه، جابجایی گاوصندوق بین محل قدیمی و محل جدید باید توسط افراد متخصص انجام شود. در کنار وزن بسیار سنگین گاوصندوق، هزینه ای که بابت آن پرداخت شده، موضوع اصلی در فرایند جابجایی است. حال برای اینکه شیوه درست جابجایی از طریق راه پله را بدانیم، همراهمان باشید.

نکات مهم پیش از جابجایی گاوصندوق

قبل از شروع جابجایی گاوصندوق حتما نکات زیر را رعایت نمایید:

  • کل محتویات گاوصندوق را خالی کنید. درب آن را قفل کنید. باز شدن تصادفی درب گاوصندوق باعث به وجود آمدن خسارت های مختلفی می شود. علاوه بر آسیب جسمی، ممکن است به ساختمان و خود گاوصندوق نیز آسیب های مختلفی وارد شود.
  • برای ایمنی بیشتر از پتوی ضخیم استفاده کنید. کل گاوصندوق را با پتو بپیچید تا هیچ قسمتی از بدنه صندوق مشخص نباشد.
  • دالی یا هند تراک بهترین گزینه موجود برای جابجایی گاو‌صندوق است. بعد از اینکه گاوصندوق را روی دالی قرار دادید، تمام بدنه آن را با بند یا طناب ببندید. در انتها آن را روی دالی محکم کنید.
  • از انجام یک حرکت ناگهانی یا غیرمنتظره در زمان جابجایی جدا خودداری کنید.

تامین تجهیزات لازم حمل و نقل صندوق بزرگ

تجهیزات لازم برای جابجایی هر گاوصندوق عبارتند از:

  • چرخ حمل گاوصندوق
  • دالی یا هند تراک
  • دستکش
  • تسمه‌های ایمن
  • کامیون بزرگ

تمامی موارد ذکر شده در بالا برای انجام فرایند جابجایی ضروری است. علاوه بر تجهیزات ذکر شده، حضور نیروی انسانی خبره برای انجام این کار حیاتی است. برای دسترسی آسان تر و راحتی در جابجایی بهتر است دالی یا هند تراک را کنار گاوصندوق قرار دهید.

شناسایی موانع موجود در مسیر حرکت گاوصندوق

شناسایی کلیه موانع موجود در مسیر حمل و نقل از دیگر نکات مهمی است که باید رعایت شود. میزان فضای موجود در راه پله، اندازه گیری چهارچوب درب، عرض راهروها از جمله این موارد هستند. وجود هرکدام از این موانع باعث می شود تا جابجایی ایمن گاوصندوق را دچار مشکل و وقفه نماید. حتما قبل از شروع جابجایی کلیه ابعاد گاوصندوق را اندازه بگیرید تا در زمان انجام حمل و نقل با حداقل مشکل مواجه شوید.

اصلی‌ترین ترفند که در تمام روش‌های حمل گاوصندوق باید مورد توجه قرار گیرد، بررسی موانع در مسیر جابجایی است. راه پله‌ها، راهروهای تنگ و چهارچوب درهای کوچک موانعی هستند که می‌توانند حرکت ایمن گاوصندوق را را دشوارتر کنند.

قبل از هر کاری گاوصندوق را ایمن کنید

اگر می‌خواهید مطابق استاندارد روش‌های حمل گاوصندوق از پله و مناطق باریک، گاوصندوق شما آسیب نبیند آن را مانند بسته‌بندی یخچال برای اسباب‌کشی با ملحفه و حوله بپوشانید. همچنین از تسمه‌ها برای محکم کردن گاوصندوق روی دالی استفاده کنید. این تسمه‌ها به ایمن نگه داشتن گاوصندوق و جلوگیری از غلتیدن آن هنگام حمل کمک می‌کنند.

مخفی کردن مناطق خاص

یکی دیگر از اقداماتی که برای جلوگیری از بروز هرگونه خسارت به ساختمان باید صورت گیرد، پوشاندن یا حفاظت از نقاطی است که ممکن است در طول جابجایی گاوصندوق با آن ها برخورد کند یا تماس کوچکی داشته باشید. مواردی مانند ورودی درب، نقاط گوشه ای دیوارها، مبلمان و وسایل چوبی موجود در منزل از جمله این موارد است.

رعایت احتیاط در گوشه‌ها و پله‌ها

در زمان چرخش گاوصندوق در راه پله به سمت طبقات بالاتر یا پایین تر، باید به شدت محتاط بود. معمولا در چنین پیچ ها و گردش هایی، امکان لغزیدن یا از دست رفتن تعادل وجود دارد. احتیاط را شرط لازم برای انجام این کار کنید. در کنار احتیاط، آرامش خود را نیز کاملا حفظ نمایید. علت تاکید بر به کارگیری نیروی متخصص در چنین مواقعی است.

استفاده از افراد قوی

افرادی که برای جابجایی به کار گرفته اید، باید از قدرت جسمانی بالایی برخوردار باشند. در کنار قدرت جسمانی بالا، استفاده از دستکش ایمنی نیز امری ضروری و مهم است. تجربه و مهارت مورد دیگری است که این افراد باید داشته باشند که بارها به آن تاکید کردیم.

بارگیری گاوصندوق در داخل کامیون

برای حمل و نقل گاوصندوق حتما از کامیون استفاده کنید. فضای کامیون باید به اندازه ای بزرگ باشد تا گاوصندوق به صورت کامل در داخل آن قرار گیرد. در صورت امکان کامیون معین شده به رمپ مجهز باشد.

وسیله‌نقلیه باربری باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا گاوصندوق شما درون آن جا شود. ایمن‌ترین راه برای بارگیری گاوصندوق درون کامیون باربری، استفاده از رمپ بارگیری موتوری است. بهتر است قبل از کرایه کامیون مطمئن شوید که وسیله‌نقلیه به رمپ مجهز باشد .در فرایند حمل گاوصندوق لازم است از تجهیزات مناسب استفاده کنید.

خلاصه مطلب

در هنگام جابجایی گاوصندوق با توجه به ابعاد و وزن گاوصندوق، بایستی تجهیزات و وسیله حمل مناسبی را فراهم کنید. باید توجه کنید که در مسیر حمل و جابجایی بدنه گاوصندوق آسیب نبیند و از طرفی به شخص و محیط هم صدمه ای نزند. مانند بررسی ابعاد گاوصندوق با راهروها و راه پله ها و چارچوب ها. استفاده از افراد مجرب و قوی، در کنار رعایت نکات گفته شده در بالا اطمینان خاطر بیشتری برای شما فراهم می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *