اخبار و مقالات

وسایل و مدارکی که بهتر است در گاو صندوق نگهداری شوند

مدارکی که باید در گاوصندوق نگه داریم

در خصوص نحوه و مکان نگهداری از دارایی های با ارزش مادی و معنوی بالا، نقطه نظرات مختلفی وجود دارد. برخی افراد اعتقاد دارند که بانک و صندوق امانات بانکی گزینه مناسب و مطلوب برای نگهداری از این دارایی هاست. شاید در نگاه اول این حرف درست باشد، اما باید برخی از محدودیت های استفاده از صندوق امانات بانکی را در نظر گرفت. محدودیت هایی مانند:
• عدم امکان دسترسی به محتویات صندوق امانات در هر ساعت از شبانه روز.
• شرکت های بیمه گذار امکان بیمه کردن دارایی و محتویات صندوق امانات را ندارند.
در نقطه مقابل، افرادی هستند که به خرید و استفاده از گاوصندوق در منزل اعتقاد دارند. استفاده از گاوصندوق در منزل یا محل کار، علاوه بر اینکه محدودیت های خدمات صندوق امانات را ندارد، بلکه به هزینه بسیار کمتری نیاز دارد.

گاوصندوق های ضدسرقت و ضد حریق سدید

فارغ از اینکه حرف کدام دسته درست تر است، قرار است در این مطلب به مواردی بپردازیم که بهتر است در گاوصندوق نگهداری شوند و استفاده از صندوق امانات بانکی نه از منظر امنیتی، بلکه از جنبه دسترسی و نیاز فوری برای آن ها مناسب نیست.

بیمه نامه ها

اگر منزل یا خودرویی دارید که بیمه شده است، مدارک آن را در گاوصندوق خود نگاه دارید.
بیمه نامه های دارایی های منقول و غیرمنقول که توسط شرکت های مشخص بیمه می شوند، باید همیشه در دسترس افراد و صاحبان آن باشند. طبیعتا شما در زمانی به بیمه نامه خود نیاز دارید که دچار نوعی حادثه شده باشید. برای اینکه روند جبران خسارت سرعت بیشتری پیدا کند و کارشناسان بیمه کار خود را انجام دهند، باید مدارک بیمه در دسترس باشند تا در اختیار کارشناسان بیمه قرار گیرد. حال فرض کنید که در یک تعطیلات طولانی به سر می برید و بیمه نامه های شما در صندوق امانات بانکی قرار دارد. باید تا اولین روز کاری صبر کنید تا به آن ها دسترسی پیدا کنید.حتی اگر این مدت زمان 48 ساعت باشد، باز هم ضرر مادی متوجه شما خواهد بود و ممکن شرکت بیمه ادعای شما را نپذیرد.

مدارک هویتی

مدارک هویتی مانند شناسنامه، گذرنامه یا پاسپورت و کارت ملی، گزینه دیگری هستند که باید همیشه و در همه حال نزد شما باشند و جایشان در صندوق امانات نیست. نوع نیاز به یکی از این مدارک هویتی، هیچگاه قابل پیش بینی نیست. با نگاه کردن به موضوع از جنبه منطقی نیز مشخص می شود که چنین مدارکی باید همواره در دسترس باشند. برای موارد غیر قابل پیش بینی ای مانند سفر، ماموریت یا اتفاقات اجتماعی شهری همراه داشتن این مدارک الزامیست و از خطرهای بعدی جلوگیری می کند.

نگهداری مدارک هویتی در گاوصندوق

صندوق های کتابی سدید

دفترچه بیمه درمانی

امیدوار هستیم که نه شما و نه هیچکدام از عزیزانتان به بیماری و مصرف مداوم دارو مبتلا نباشند؛ اما در برخی مواقع نسخه هایی وجود دارند که باید مرتب تجدید شوند و مصرف کننده به داروها نیاز مبرم و فوری دارد. در صورتی که نسخه و تجویز پزشک متخصص برروی دفترچه بیمه نوشته شده باشد، برای دریافت داروها به وجود آن نیاز است. پس لازم است که چنین سند حیاتی و مهمی همیشه در دسترس باشد. برای اینکه از بودن نسخه ها آرامش خاطر داشته باشید، دفترچه درمانی و نسخه های مهم و حیاتی را در منزل نگهداری کنید. بانک و صندوق امانات آن گزینه مناسبی برای بودن نسخه در آن نیست.

هارد حاوی عکس های خانوادگی

در سال های اخیر و با توسعه فناوری، عکس های چاپی و نگاتیوی جایگاه خود را در میان مردم از دست داده اند و کلیه عکس ها و فیلم ها برروی انواع دستگاه های ذخیره سازی مانند هارد اکسترنال و فلش قرار می گیرند. برای جلوگیری از بروز هرگونه آسیب و گزند به این وسایل و نیز حفاظت از آنها در صورت دسترسی افراد غیر مجاز، گاوصندوق گزینه بسیار مناسبی برای نگهداری آنهاست. دانستن این نکته خالی از لطف نیست که در سال 1400 بیش از یک میلیون فقره سرقت در سیستم قضایی انتظامی ایران ثبت شده است. با توجه به اینکه این عکس ها کاملا خصوصی هستند، بهتر است ترتیبی اتخاذ شود تا از هرگونه دسترسی غیرمجاز و سو استفاده از آنها جلوگیری شود. از طرفی به دلیل امکان نیاز بدون پیش بینی به آن اطلاعات و عکس ها، بهتر است در محل امن خانه باشند تا در بانک و خارج از خانه.

کلیدهای ضروری

ممکن است علاوه بر منزل، املاک دیگری در نقاط دیگر شهر یا کشور داشته باشید. هرکدام از آن ها کلید خاص خود را دارند و برای مواقع ضروری مانند سفر یا فروش ملک بهتر است، کلیه کلیدها در یک مکان مشخص نگهداری شوند. گاوصندوق منزل یا محل کار گزینه مناسب برای این امر است و بهتر است از صندوق امانات بانکی برای این منظور استفاده نکنید.

اوراق بهادار

در سال های اخیر حضور در بورس و سرمایه گذاری در آن به یکی از علائق و شیوه های کسب درآمد افراد تبدیل شده است. اسنادی مانند پذیره نویسی ها، اوراق مشارکت و دیگر اسناد مرتبط با امور مالی و بانکی از جمله مواردی هستند که بهتر است در گاوصندوق و نزد صاحب آن نگهداری شود. دلیل نگهداری اوراق بهادار در گاوصندوق خانه یا محل کار، به آن باز می گردد که زمان نیاز به این اسناد مشخص نیست و معمولا برای فروش یا انتقال زمان به شدت محدود است.

صورتحساب های مالی

که به آن دفتر معین هم می گویند. با اینکه در سال های اخیر حضور و توسعه نرم افزارهای حسابداری و مالی بسیار گسترده شده است، اما هنوز افرادی هستند که چنین حساب هایی را برروی دفاتر مالی ثبت کرده و آن ها را در محل امنی نگهداری می کنند. بهتر است این محل امن گاوصندوق منزل یا محل کار باشد. باز هم مانند بسیاری از موارد قبلی تکرار می کنیم که زمان دسترسی یا نیاز به این اسناد مشخص نیست و ممکن است امری فوری باشد. صندوق امانات بانکی به علت محدودیت هایی که ذکر شد، گزینه خوبی برای این امر نیست. هرچند که استفاده از سیستم های نرم افزاری راهکار بهتر، سریعتر و البته ایمن تری است.

گاوصندوق دوطبقه

مدارک مرتبط با بیمه تکمیلی

بسیاری از شرکت ها و سازمان ها به علت محدودیت های موجود در سازمان بیمه تامین اجتماعی، همکاران خود را در بیمه تکمیلی ثبت نام می کنند. بیمه تکمیلی به علت پوشش بیشتر و شرایط مالی بهتر و بهینه تر مورد اقبال بسیاری از افراد است. ضروری است که کارت بیمه تکمیلی صادر شده برای یک فرد در محل امنی نگهداری شود. مسلما ویژگی این محل باید دسترسی سریع و فوری به آن باشد. یادمان باشد حادثه خبر نمی کند، پس زمان را از دست ندهیم و پاسخ مناسبی به اتفاق رخ داده بدهیم.

اسناد حقوقی

اسناد حقوقی مانند وکالت نامه یا وصیت نامه ها از جمله اسنادی هستند که حفاظت از ان ها ضروری است اما در کوتاه ترین زمان به آن ها نیاز است. فرض کنید که برادر یا خواهر شما که مقیم کشور دیگری است برای برخی امور بانکی یا اداری به شما وکالت داده است. باز حادثه ای رخ داده و به آن اسناد نیاز است، اما محل نگهداری از آن ها صندوق امانات بانکی است. با همین تصور و فرض، کاملا مشخص است که گاوصندوق گزینه درست و مطلوب برای قرار دادن این اسناد است.

وصیت نامه

در ابتدا باید جمله معروف دور از جانتان را به زبان بیاوریم. مقصود وصیت نامه هاییست که نام شما به عنوان مجری اجرای مفاد وصیت نامه در آن قید شده است. در واقع همه چیز به صورت کامل به شما تفویض اختیار شده است. شاید این مورد در ذهن به وجود بیاید که شاید نگهداری از چنین اسنادی در صندوق امانات بهتر باشد. اما یک نکته را به شما که خواننده این مطلب هستید، تذکر می دهم. همیشه به بدترین و کم شانس ترین احتمال ممکن فکر کنید. در ذهن اتفاق رخ داده را تصور کنید و به بررسی خسارت های وارده بپردازید. با چنین رویکردی بهتر از قبل درک خواهید کرد که صندوق امانات بانکی و گاوصندوق برای نگهداری کدام دارایی ها مناسب است.

کمد و فایل اداری سدید

اشیای قیمتی و ارزهای خارجی

در سال های اخیر و با تغییرات اقتصادی روی داده در کشورمان اقبال به خرید طلا، جواهر و ارزهای خارجی مانند دلار و یورو بیشتر از گذشته شده است. تورم حاصل از تحریم ها و کاهش ارزش پول ملی و نیز وابستگی به دلار، مردم را برآن داشته است تا پس انداز خود را به به طلا و دلار تبدیل کنند. مانند هر پس انداز و دارایی دیگری شما به امن ترین گزینه ممکن برای نگهداری آن ها نیاز دارید. در وهله اول صندوق امانات بانکی گزینه خوبی است، اما در نظر بگیرید که شرکت های بیمه امکان بیمه کردن این صندوق ها و محتویات داخل آن را ندارند. از آن گذشته شما در منزل خود توانایی خرید و استفاده از پیشرفته ترین گاوصندوق ها و سیستم های امنیتی را دارید که شاید شبکه بانکی چنین امکانی را نداشته باشد. با در نظر گرفتن موارد گفته شده، گزینه مناسب برای نگهداری و حفاظت از دلار و طلای شما، گاوصندوق پیشرفته و مدرن خانگی است.

گاوصندوق دیجیتالی سدید

موارد مرتبط با وسایل نقلیه

ممکن است خانواده شما چندین خودرو یا موتور سیکلت داشته باشد. هر کدام از این وسایل علاوه بر کلید اصلی، کلید یدکی و نیز اسناد مالکیت دارند. زمان نیاز به چنین مواردی مشخص نیست و اتفاق بدون اطلاع قبلی رخ می دهد. پس بهتر است کلیه موارد مرتبط با وسایل نقلیه خود را در گاوصندوق خانگی نگهداری کنید.

خلاصه مطلب
اصولا استفاده از صندوق امانات بانکی برای نگهداری از وسایل و اسنادی مناسب است که نیاز به آن ها به ندرت اتفاق می افتد یا شاید هیچ گاه در گذر زمان دلیلی برای استفاده از آن ها به وجود نیاید. در این مطلب به 12 موردی که بهتر است در منزل نگهداری شوند و استفاده از سیستم بانکی برای آن ها مناسب نیست، پرداخته شده. امید است که به روشن شدن ذهن شما در خصوص نحوه و زمان استفاده از صندوق امانات بانکی و گاوصندوق کمک کرده باشیم.

درباره شرکت سدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *