اخبار و مقالات

باز کردن قفل گاوصندوق

باز کردن گاوصندوق

اگر تا کنون به صورت کاملا غیرقابل منتظره و پیش بینی نشده با یکی از وسایل منزل یا محل کار دچار چالش نشده اید، پس انسان خوش شانسی بوده و بخت بلندی دارید. برای نگارنده این مطلب چندین مرتبه چنین اتفاقی رخ داده و باعث به وجود آمدن کلافگی شده است. این موضوع در خصوص وسایلی که از نظر ساختاری و فرایند کارکردی، دارای پیچیدگی خاص و مهندسی هستند، حساس تر است. باز کردن قفل گاوصندوق یکی از این چالش ها است.

فرض کنید قصد دارید تا به همراه خانواده به یک سفر خارج از کشور بروید. مدرکی مانند پاسپورت که برای خروج از کشور ضروری و لازم است را در گاوصندوق منزل نگهداری می کنید. برای برداشتن پاسپورت به گاوصندوق مراجعه می کنید، اما به هرعلتی امکان باز کردن قفل درب صندوق را ندارید. ممکن است قفل صندوق کلیدی باشد و آن را گم کرده باشید یا ممکن است رمز قفل دیجیتال گاوصندوق را فراموش کرده باشید. در صورت بروز چنین اتفاقی چه احساسی خواهید داشت؟

در کنار احساس نامطلوب دست داده به شما، راه حل چیست و چه باید کرد؟ اگر این رخداد در زمان تعطیلاتی مانند نوروز صورت بگیرد که معمولا واحد خدمات پس از فروش شرکت ها مشغول به کار نیستند، موضوع پیچیده تر از قبل خواهد شد. در عین توصیه به رعایت نکات ایمنی برای نگهداری از رمز یا کلید قفل درب گاوصندوق، در این مطلب به نحوه بازکردن قفل گاوصندوق خواهیم پرداخت.

تخریب به منظور بازکردن قفل گاوصندوق ممنوع

ممکن است طبق تصاویری که در رسانه ها، تلویزیون، شبکه های اجتماعی دیده باشید یا حتی طبق دید ذهنی خودتان، بخواهید قفل گاوصندوق را تخریب کنید تا درب باز شده و به محتویات گاوصندوق دسترسی پیدا کنید. به شما توصیه اکید می کنیم که هرگز این کار را انجام ندهید. در نسل جدید گاوصندوق های تولیدی در دنیا، قفل ها هوشمند هستند و در صورتی که به قصد تخریب به آن ضربه وارد شود، کلیه زبانه های قفل باز شده و دیگر تحت هیچ شرایطی امکان باز کردن قفل وجود نخواهد داشت.

اگر این اتفاق رخ داد تنها شرکت سازنده امکان بازگشایی مجدد درب گاوصندوق را خواهد داشت. پس قبل از خواندن راه های باز کردن قفل گاوصندوق، رعایت این نکته را از یاد خود نبرید.

باز کردن قفل گاوصندوق بدون تخریب

باز کردن قفل گاوصندوق دیجیتالی

قفل های دیجیتالی جدیدترین نسل قفل های به کار گرفته شده برای گاوصندوق ها هستند. در این قفل شما به عنوان صاحب گاوصندوق، یک رمز عددی مشخص که بین 6 تا 15 رقم است را تعیین کرده و در حافظه خود نگهداری می کنید. اما در نظر بگیرید که شما انسان هستید و به هرعلتی ممکن است این رمز را فراموش کرده باشید.

اگر چنین اتفاقی رخ داد در صورت دسترسی به واحد خدمات پس از فروش شرکت سازنده با آن تماس بگیرید. ممکن است در دفترچه راهنمای گاوصندوق، در خصوص نحوه باز کردن قفل گاوصندوق نکاتی ذکر شده باشد. در غیر این صورت تنها یک راه باقی می ماند و آن ریست کردن قفل دیجیتالی گاوصندوق است. معمولا این قفل ها یک دکمه قرمز رنگ دارند که با نگه داشتن آن به مدت چند ثانیه، قفل ریست می شود. البته باز هم تاکید می کنیم که انجام این کار را به متخصصان بسپارید و تنها در صورتی قفل را خودتان ریست کنید که دسترسی به افراد ماهر و کاربلد وجود نداشته باشد.

البته در برخی از گاوصندوق هایی که قفل دیجیتالی دارند، برای مواقع ضروری یک قفل کلیدی نیز طراحی و تعبیه شده است که با داشتن آن می توان درب گاوصندوق را باز کرد.

باز کردن قفل مکانیکی گاوصندوق

اگر گاوصندوق تنها با قفل مکانیکی کار می کند و برای باز کردن آن دچار مشکل شده اید، چند راه برای باز کردن آن به شما توصیه می شود:

  1. شرکت سازنده یا فروشنده: در شرایطی که رمز قفل گاوصندوق را فراموش کرده اید، تماس با واحد خدمات مشتریان تولید کننده یا فروشنده گاوصندوق اولین راه است. بهتر است مشخصات گاوصندوق از جمله نوع و مدل آن را در ذهن داشته باشید. ممکن است مدل مورد نظر با چند نوع قفل تولید و عرضه شده باشد. اطلاعات کامل محصول خریداری شده را یا از طریق سایت فروشنده یا صورتحساب خریداری شده پیدا کنید تا به سرعت راهنمایی شوید.
  2. یافتن کلید مادر گاوصندوق: قفل های مکانیکی یک کلید مادر دارند که معمولا در زمان خرید به خریدار تحویل داده می شود. اگر کلید خود را گم کرده اید، یافتن کلید مادر گزینه مناسبی برای باز کردن درب می باشد. حتما در نگهداری این کلید در مکان مناسب دقت کافی را عنایت بفرمایید.
  3. استفاده از ابزارهای تخصصی: برخی ابزارهای کاملا تخصصی وجود دارد که کارشناسان ماهر و خبره با استفاده از آن می توانند رمز قفل را یافته و به صاحب گاوصندوق اطلاع دهند. اگر قرار است با استفاده از این روش، رمز قفل را پیدا کنید حتما از مجموعه های معتبر و با صلاحیت کمک بگیرید.

باز کردن قفل مکانیکی با استفاده از دریل

اگر قفل نصب شده برروی گاوصندوق شما از نسل قدیمی قفل ها باشد، امکان باز کردن آن با استفاده از دریل وجود دارد. مطمئنا با دریل آشنایی داشته و کارکرد آن را از نزدیک دیده اید. دریل یک میله دارد که به صفحه ترکیبی متصل می شود.قفل گاوصندوق نیز دارای یک دوک یا میله ای باریک بوده که یک صفحه استوانه ای شکل وصل می شود. قفل یک اسپندل نیز دارد که با چرخاندن صفحه آن نیز می چرخد. چرخ دنده های گاوصندوق به شکل دایره بوده و دور دوک را احاطه کرده اند، اما به آن متصل نیستند. با استفاده از دریل و وارد کردن فشار به قفل با استفاده از آن، چرخ دنده ها را قفل جدا کرده و درب صندوق را به آسانی باز کنید. باز هم تاکید می شود که استفاده از این ابزارها تنها در شرایطی توصیه می شود که انجام این کار از طریق راه های دیگر امکان پذیر نباشد.

بازکردن درب بدون تخریب قفل

یکی از شیوه های دسترسی به داخل گاوصندوق، در صورتی که امکان بازکردن قفل وجود نداشته باشد، باز کردن درب گاوصندوق است.در بسیاری از گاوصندوق های تولیدی و عرضه شده در بازار، لولای صندوق در بخش بیرونی آن قرار گرفته است. با استفاده از یک اهرم فلزی یا دیلم و با زدن ضربات متوالی و محکم به لولای گاوصندوق، لولا از بین رفته و باز می شود. بعد از باز کردن لولا، درب صندوق به راحتی گشوده شده و امکان دسترسی به داخل آن مهیا می شود.

در نظر بگیرید که باز کردن درب گاوضندوق به جای قفل، معمولا توسط سارقان استفاده می شده است. در نسل جدید گاوصندوق های تولیدی سدید، لولا معمولا در فضای داخلی صندوق قرار می گیرد. با این ابتکار دیگر امکان تخریب درب و  باز کردن قفل گاوصندوق از طریق لولای بیرونی از بین میرود.

روش های دیگر باز کردن قفل گاو صندوق

روش های بازکردن قفل گاوصندوق

روش های دیگری برای بازکردن انواع قفل گاو صندوق در صورت نبود کلید یا فراموشی رمز وجود دارد. برخی از این روش ها عبارتند از:

  • بازکردن گاوصندوق کلیدی با استفاده از دریل دو وضعیت: شبیه به بازکردن قفل صندوق با استفاده از دریل است اما به تمرکز و دقت بیشتری نیاز دارد.
  • باز کردن درب گاوصندوق به وسیله کلید چند محور: این کار توسط کارشناسان ماهر و متخصص انجام می شود. هرچند با دیجیتالی شدن قفل های گاوصندوق این راه کمتر استفاده می شود.
  • باز کردن گاوصندوق با سنجاق: با توجه به در دسترس بودن دیگر راه ها کمتر استفاده می شود. اگر فرد خود قصد داشتن مهارت در این امر را دارد، می تواند با استفاده از یک گاوصندوق به عنوان حریف تمرینی به آن بپردازد.
  • باز کردن گاوصندوق با شوک: روند کار به این ترتیب است که که ساز و کار درونی قفل با جا‌به‌جایی های پیاپی و مداوم در موقعیتی تنظیم شود که امکان باز شدن گاو صندوق ایجاد شود. به این نکته توجه کافی داشته باشید که این روش به نوع زبانه قفل بستگی دارد و انجام آن برروی گاوصندوق‌های قدیمی امکان پذیر است.

خلاصه مطلب

مطلب را با تاکید بر دقت در نکهداری رمز و کلید قفل صندوق شروع کردیم.در انتها نیز با تاکید مجدد بر آن، توصیه می شود که در صورتی که با چنین موقعیتی مواجه شدید حتما به کارشناسان خبره و دارای صلاحیت فنی برای باز کردن قفل گاوصندوق مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط

1 نظر در “باز کردن قفل گاوصندوق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *