اخبار و مقالات

نکات مهم در خرید گاوصندوق خانگی

نکات مهم در خرید گاوصندوق خانگی

علت خرید هر وسیله یا ابزار برای منزل، وجود یک ضرورت یا همان نیاز است. یک نیاز یا خلا از یک جا و نقطه مشخصی شروع شده و به تدریج در ذهن ما شکل گرفته و رشد می‌کند. در نهایت برای اینکه دغدغه ناشی از نبود یا خلا رفع این نیاز از بین برود، اقدام به خرید یا تهیه وسیله یا ابزار مورد نظر می‌کنیم. مانند دیگر خریدها، انتخاب و خرید یک گاوصندوق برای منزل نیز از چنین قاعده‌ای پیروی می‌کند. اما یک تفاوت بزرگ در بین خرید گاوصندوق با وسیله‌ای مانند یک سشوار وجود دارد. این تفاوت به ماهیت کارکردی و نیز شکل ظاهری این وسیله باز می‌گردد. در این مطلب قرار است نکاتی ضروری در فرایند خرید یک گاوصندوق خانگی را با هم مرور کنیم.پس با ما همراه باشید.

بودجه درنظر گرفته شده

مانند خرید هر وسیله‌ای، باید برای آن بودجه معین و مشخصی را اختصاص دهید.

امروزه در بازار طیف وسیعی از گاوصندوق‌ها و سیف باکس‌ها با تنوع قیمتی متنوع و گسترده وجود دارد. علت این تنوع قیمتی ممکن است به عواملی مانند برند سازنده، جنس بدنه، ویژگی‌های قفل، مقاومت در برابر سرقت و حریق و…بستگی داشته باشد. با در نظر داشتن اینکه شما قصد دارید برای منزل یک گاوصندوق تهیه نمایید و دغدغه‌هایی که در ذهن شما وجود دارد، باید بودجه مشخصی را برای این قصد در نظر بگیرید.

یک ضرب‌المثل قدیمی وجود دارد که هرچقدر پول بدهید، همانقدر آش می‌خورید. این مورد در خصوص اکثر وسایل و لوازمی که قصد خرید دارید، صدق می‌کند.

با در نظر داشتن این نکته که میزان سرقت در کشور، به طرز بسیار زیادی افزایش پیدا کرده‌است و دیگر سرقت تنها در زمان مسافرت اتفاق نمی‌افتد، بودجه مناسبی را به خرید گاوصندوق اختصاص بدهید. البته خرید و داشتن گاوصندوق در منزل تنها برای جلوگیری از دسترسی سارقان نیست. در بسیاری از مواقع، ممکن است مهمانان شما به خصوص فرزندان خردسال آن‌ها به آسانی به اسناد و مدارک شما دست پیدا کنند و ناخواسته آن‌ها را از بین ببرند. میزان خسارتی که در صورت بروز این رخداد به شما تحمیل می‌شود غیرقابل محاسبه است. اصولا داشتن یک گاوصندوق در منزل برای پیشگیری از بروز حادثه‌هایی از این دست است. پس برای دوری از این وقایع و اتفاقات خرید یک گاوصندوق مناسب با بودجه کافی را در دستور کار قرار دهید.

محل قرارگیری گاوصندوق

البته مشخص است که محل قرارگیری گاوصندوق در منزل است. اما اینکه در کدام اتاق و نقطه آن قرار می‌گیرد را باید به دقت مشخص و معین کنید. شاید درذهن بسیاری از افراد، گاوصندوق یک وسیله و ابزار بسیار بزرگ، سنگین و حجیم باشد که فضای بسیار زیادی از اتاق را اشغال می‌کند. البته که گاوصندوق ابعاد نسبتا بزرگی دارند اما در سایزهای کوچک نیز تولید می‌شوند.

اهمیت اینکه محل قرارگیری گاوصندوق در کجای خانه است، چند دلیل دارد:

  1. تغییرات در سبک زندگی شهری: منظور این تغییرات، به زندگی در آپارتمان‌های مختلف با متراژهای کم بازمی‌گردد. در سال‌های اخیر به ویژه در کلان شهری مانند تهران، افراد بسیاری در چنین آپارتمان‌هایی با متراژ زیر 100 متر زندگی می‌کنند. مسلما زندگی و سکونت در چنین خانه‌ای، شما را از نظر میزان فضای مورد نظر برای اختصاص به وسایل مختلف به شدت محدود می‌کند. حال فرض کنید که در یک آپارتمانی با چنین مشخصاتی، قصد خرید یک گاوصندوق را دارید. پس باید دقت زیادی را در خصوص محل قرار دادن آن در نظر بگیرید تا با مشکلات مختلف روبرو نشوید. خوشبختانه در سال‌های اخیر روند تولید گاوصندوق‌هایی با اندازه کوچک و قابل قرارگیری در کمد افزایش پیدا کرده‌است.
  2. جابجایی‌های سالانه: این مورد نیز به تغییرات زندگی شهری بازمی‌گردد. در یک دهه اخیر، تعداد افراد ساکن در منازل استیجاری افزایش یافته‌است. همین امر باعث افزایش نرخ جابجایی به خصوص در فصل تابستان شده‌است. این امر نیز دلیل دیگری بر به خرج دادن دقت بالا در خصوص خرید گاوصندوق و نیز محل قرارگیری آن است. هر خانه و آپارتمان فضا و متراژ متفاوتی دارد.
  3. هزینه‌های جابجایی: سومین دلیل به هزینه حمل و نقل وسایل منزل بازمی‌گردد. یکی از معیارهای محاسبه هزینه حمل و نقل توسط شرکت‌های متخصص در این زمینه، به وجود یا عدم وجود گاوصندوق در وسایل منزل بازمی‌گردد.

در مجموع و به علت ذکر موارد گفته شده، محل زندگی از نظر بزرگی و مساحت جزء عوامل مهم در زمان خرید یک گاوصندوق است.

علت خرید گاوصندوق

خرید یک گاوصندوق برای منزل، تنها یک دلیل دارد و آن ایجاد امنیت در خانه است. فرقی ندارد که به سفر رفته‌اید یا برای انجام امور روزانه، از منزل خارج شده‌اید. در هر دو حالت امنیت اصلی‌ترین ویژگی‌ای است که برای آن اقدام به خرید می‌کنید. البته برخی از اتفاقات محیطی رخ داده، در انجام این امر تاثیرگذارند.

با خواندن اخبار به ویژه ستون حوادث یا انجام سرقت از منزل یکی از دوستان یا اقوام، به شدت در میزان میل به خرید گاوصندوق موثر است. البته باید در نظر بگیرید که قرار است در یک گاوصندوق چه چیزهایی را نگهداری کنید. معمولا وسایلی مانند پول نقد، طلا، جواهر و اسناد هویتی و ضروری را در یک گاوصندوق نگهداری می‌کنند. سعی کنید پیش از خرید یک بررسی کامل در خصوص این وسایل به ویژه اندازه آن‌ها انجام دهید. این بررسی برای آن است که گاوصندوق خریداری شده، علاوه بر مقرون به صرفه بودن از نظر بودجه مشخص شده، کاملا با آنچه باید در آن قرار بگیرد، تناسب فضا و اندازه داشته‌باشد. حتما این مورد را از خاطر نبرید. چون در صورت خرید اشتباه، امکان تعویض یا عودت وجود نخواهد داشت.

برند سازنده صندوق خانگی

در ایران، سازنده‌های مختلفی فعال در حوزه تولید گاوصندوق وجود دارند. علاوه بر آن‌ها، شرکت‌هایی که وارد کننده گاوصندوق از کشورهای خارجی هستند، نیز حضور دارند. پیش از انجام خرید گاوصندوق، حتما سازنده آن را از نظر اعتبار و خدمات پس از فروش بررسی نمایید. تجربه خرید دیگران، دوستان و آشنایان خود را بشنوید. در نظر بگیرید که گاوصندوق وسیله‌ای نیست که در مدت زمان کم با مدل دیگری از آن تعویض شود. به ویژه اینکه هزینه‌ای که بابت خرید گاوصندوق مصرف می‌شود، نسبتا بالاست. پس از هر نظر، برند سازنده را بررسی نمایید و بعد از آن اقدام به خرید کنید.

مقاومت در برابر رطوبت

یکی از دغدغه‌ها و نگرانی‌های ساکنین نوار شمالی و جنوبی کشور، مقاومت گاوصندوق در برابر رطوبت است. شمال و جنوب کشور، مناطقی به شدت مرطوب است که این رطوبت به مرور بافت ابزار و وسایل را تغییر داده و به آن خدشه وارد می‌کند. بسیاری از ابزار و لباس‌ها نیز در اثر این میزان رطوبت از بین می‌روند.

معمولا گاوصندوق‌هایی که از بتن در بدنه آن‌ها استفاده شده‌است، مقاومت بسیار پایینی در برابر رطوبت دارند. علت این امر به رطوبت مانده در بتن بازمی‌گردد. در یک آب و هوای مرطوب، فرایند خشک شدن بسیار دیر انجام می‌شود یا ممکن است هیچوقت اتفاق نیفتد. این رطوبت مانده در گاوصندوق به تدریج بافت گاوصندوق را از بین می‌برد و در نهایت به زنگ زدگی و پوسیدگی ان منجر خواهد شد.

در زمان خرید گاوصندوق باید از سازنده یا فروشنده در خصوص عایق رطوبتی به کار رفته در بدنه گاوصندوق و نیز سیستم رنگ‌آمیزی آن سوال بپرسید. اگر گاوصندوق با استفاده از سیستم کوره‌ای رنگ آمیزی شده باشد، دغدغه‌ای در خصوص نفوذ رطوبت نخواهید داشت. در این سیستم رنگ آمیزی، به علت قرارگیری گاوصندوق در کوره برای انجام پاشیدن رنگ، گاوصندوق از هرنوع رطوبت خالی خواهد شد و در عمل گاوصندوق کاملا خشک خواهد شد. پس اگر گاوصندوقی با سیستم رنگ الکترو استاتیک کوره‌ای دیدید، در خرید آن شک نکنید.

مقاومت در برابر آتش و حرارت

میزان آتش‌سوزی در کشور و دنیا افزایش پیدا کرده‌است. این امر در خصوص منازل مسکونی و آپارتمان‌ها افزایش بیشتری داشته‌است. گاوصندوق محل نگهداری از قیمتی‌ترین و مهم‌ترین دارایی‌های شماست. این دارایی‌ها می‌توانند پول نقد، اوراق هویتی یا حتی یادگاری‌های خاص و قدیمی باشند. در هر صورت بروز هرنوع خدشه یا از بین رفتن آن‌ها به هر طریق، امری دردناک و ناراحت کننده است.

اگر قصد ایجاد آرامش خاطر برای خودتان دارید و از سویی دیگر برای چیزهایی که دوست دارید امنیت می‌خواهید، حتما در زمان خرید گاوصندوق به مقاومت آن در برابر آتش و حرارت دقت فراوان نمایید. این مقاومت به عایق حرارتی به کار رفته در بدنه گاوصندوق مرتبط است. عایق حرارتی علاوه بر اینکه نارسانایی در برابر گرمای ناشی از آتش را تامین می‌کند، مقاومت گاوصندوق را در برابر آتش تضمین می‌کند. مقصود از نارسانایی، همان مقاومت و عبور ندادن حرارت است.

بسیاری از مدارک کاغذی، ممکن است در صورت اینکه در کنار حرارت باشند، دچار خدشه و تغییر شوند. اینکه عایق حرارتی به کار گرفته شده، در فرایند ساخت گاوصندوق تا چه حد این مهم را انجام می‌دهد، امری کلیدی و مهم است. در سال‌های اخیر، از پشم سنگ به جای بتن در بدنه گاوصندوق استفاده می‌شود. پشم سنگ مقاومت بسیار بالاتری نسبت به عبور حرارت از خود دارد. میزان نارسانایی پشم سنگ در برابر حرارت نسبت به بتن بیش از 22 برابر است.

نکته دیگر در خصوص پشم سنگ، نداشتن دغدغه در خصوص رطوبت و نیز خشک نشدن آن است. گاوصندوق‌های قدیمی با استفاده از آهن ساخته می‌شدند. اما در سال‌های اخیر استفاده از ورقه‌های فولاد در بدنه و درب گاوصندوق رواج زیادی پیدا کرده‌است. فولاد نقطه ذوب بسیار بالاتری نسبت به آهن دارد و در کنار پشم سنگ به عنوان عایق حرارتی، ترکیب مناسبی برای یک گاوصندوق با کیفیت و مقاوم در برابر حرارت و آتش را تشکیل می‌دهند.

ضدسرقت بودن گاوصندوق

وقتی صحبت از گاوصندوق و امنیتی که به ارمغان می‌اورد می‌شود، ذهن به سمت سرقت و دزدی متمایل می‌شود. افزایش نرخ سرقت در سال‌های اخیر به ویژه نرخ 5 برابری آن نسبت به سال 1396 نشان دهنده اهمیت این موضوع است. جالب است بدانید تنها در سال 1400، بیش از یک میلیون فقره سرقت در سیستم قضایی کشور ثبت شده است. در نظر گرفتن این نکته ضروری است که وجود گاوصندوق برای این است که در صورت ورود غیر مجاز به منزل و اقدام به سرقت، حیاتی‌ترین و مهم‌ترین دارایی شما به سرقت نرود. برای اینکه این مورد عملی شود، باید میزان مقاومت گاوصندوق در برابر سرقت را حتما بررسی نمایید. یکی از معیارهای سنجش این مورد، نوع قفل و عملکرد آن در برابر سرقت است.

وقتی از سرقت صحبت می‌کنیم، 2 حالت را باید در نظر بگیرید:

  1. در این حالت سارق یا سارقان به قصد تخریب اقدام به ضربه زدن به قفل گاوصندوق می‌نمایند، تا بعد از تخریب و بازکردن درب صندوق، به محتویات آن دسترسی پیدا کنند. برای اینکه دزدان در عملی کردن نقشه خود ناکام باشند، قفل باید به گونه‌ای طراحی و تولید شود که در صورت وارد شدن چنین ضربه‌ای کلیه زبانه‌های آن در 4 جهت مختلف باز شده و عملا قفل امکان باز شدن حتی به صورت عادی را نیز نداشته باشد.
  2. برای بازکردن درب گاوصندوق‌هایی که از قفل دیجیتال بهره می‌برند، باید یک رمز وارد شود. معمولا رمز این نوع قفل از 8 رقم شروع می‌شود و در برخی موارد ممکن است به 15 رقم نیز برسد. معمولا در چنین قفل‌هایی مکانیزمی طراحی می‌شود که در صورت ورود اشتباه رمز اتفاقات مختلفی رخ دهد. این اتفاقات که در واقع برای جلوگیری از سرقت و دسترسی غیرمجاز انجام می‌شود، می‌تواند شامل غیرفعال شدن قفل به مدت زمان مشخص یا فعال شدن سنسور هشدار سرقت باشد.

حتما در زمان خرید گاوصندوق برای منزل، از نحوه مقاومت گاوصندوق در برابر سرقت اطلاعات کافی را به دست آورید. مطمئنا هرچه مکانیزم و سیستم دفاعی گاوصندوق در برابر سرقت پیشرفته‌تر و قوی‌تر باشد، مطمئنا قیمت آن بالاتر است. اما در نظر بگیرید که امنیت، قیمت مشخصی ندارد.

مقاومت در برابر جابجایی

اگر تجربه اسباب کشی را داشته‌باشید حتما با چالش داشتن یا نداشتن گاوصندوق، روبرو شده‌اید. علت این سوال سنگین بودن و سخت بودن جابجایی گاوصندوق است. یکی از شیوه‌های سارقان در صورتی که نتوانند در زمان مشخص درب گاوصندوق را باز کنند، حمل آن به نقطه‌ای دیگر است تا با فراغ بال به کار خود مشغول شوند.

فرض کنید که برای یک سفر کاری، حتی یک روزه، در منزل نیستید. با در نظر گرفتن نبود شما در منزل، سارق یا سارقان فرصت کافی برای برای رسیدن به مقصود خود را دارند. حال برای ناکام گذاشتن آن‌ها یک گزینه بسیار جالب وجود دارد و آن اتصال گاوصندوق به زمین است. در این حالت گاوصندوق با استفاده از 3 رول بولت از کف به زمین متصل می‌شود. این رول بولت‌ها با توجه به ساختار بنا، مقاومتی بین 300 تا 400 کیلوگرم را ایجاد می‌کنند. با استفاده از این اتصال، یک گاوصندوق به وزن حدودی 160 کیلوگرم، به یک وزن جابجایی معادل با حدود 1000 کیلوگرم یا همان یک تن می‌رسد. در زمان خرید گاوصندوق برای منزل این نکته را نیز مد نظر قرار دهید.

خلاصه مطلب

آنچه در زمان انتخاب و خرید گاوصندوق به خصوص گاوصندوق خانگی برای شما مهم است را به صورت خلاصه مرور کردیم. همه این معیارها و ویژگی‌ها مهم هستند و باید در گاوصندوق مدنظر برای خریداری لحاظ شوند. امید که با خرید یک گاوصندوق با کیفیت، امنیت و آرامش خاطر را به خود و منزلتان هدیه دهید.

 

بر اساس نیازتان وارد صفحات زیر شوید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *